Kevad ongi kohal. Tuli vaikselt ja hästi veel aru ei saa, et kohal on. Aga valgus on ere ja annab jõudu. Loob uue alguse kasvule. Esimesed seemned on külvatud, nüüd tahaks kogu aeg käsi põsakil aknal istudes valvata, millal uus elu endast märku annab.
Ootamise ajal võib ennast muidugi turgutada nende seemnetega, mis seekord mulda ei läinud.
Minu lemmikud on juba pikemalt chia seemned. Need pisikesed imeterad jõuavad pea iga päev minu hommikupudrule või jogurti hulka ja smuuti sisse. Elujõu allikaks peetavad seemned on rikkad valkude,B vitamiinide, antioksüdantide ning mineraalide poolest.
Chia seemned sisaldavad:
6 x rohkem kaltsiumi kui piim
15 x rohkem magneesiumi kui brokkoli
3x rohkem antioksüdante kui mustikad
3x rohkem rauda kui spinat
2x rohkem kaaliumi kui banaan
Rohkem kiudaineid kui linaseemned
Rohkem valku kui oad, soja või herned
Neid seemneid on kutsutud lausa indiaani jooksjate toiduks, sest chia seemned annavad uskumatult palju energiat ning kaitsevad keha vedelikukao eest. Supilusikatäis imeseemneid on piisav ühe inimese päevase jõuvaru tagamiseks! Chia eemaldab jääke ja mürkaineid organismist. Nende seemnete toitainete vahekorrad on paremini tasakaalus, kui enamikel teistel teraviljadel ja seemnetel. Seepärast peavad paljud chia’t looduse täiuslikuks toiduks. Tervislikud õlid ja lahustuv kiudaine toimivad koos. Neid on lihtne seedida, ei pea eelnevalt jahvatama nagu seda tuleb teha linaseemnetega, et neist midagi kasulikku kätte saada. Ja peale kõige selle kasuliku on need terad ka hästi maitsvad. Palju parema maitsega ja tunduvalt tõhusamad tervendajad kui linaseemned, rääkimata üsna hullu maitsega aga kasulikust linaõlist.
Chia seemnete erakordsest toiteväärtusest ja raviomadustest võib lähemalt lugeda siit.
Kui segada supilusikatäis Chia seemneid tassitäies vedelikus, jättes selle seisma umbes 30 minutiks, avastad peagi, et tassis pole ei vesi ega seemned vaid peaagu kallerdunud želatiini taoline ollus. Seega sobivad Chia seemned hästi ka magustoitude valmistamiseks. Kui juba tervendamiseks läks, võtsin appi ka mandlipiima. Kodus mandlipiima tegemiseks tuleks mandleid leotada üleöö. Seejärel loputada hoolikalt ja mikserdada blenderis või saumikseriga koos puhta veega, vahekorras 1:3. Võib lisada veidi vaniljeekstrakti ja näpuotsatäis soola või mett. Kurnata saadud segu sõelal läbi marli ja pigistada kogu vedelik välja.
Mandlipiimast ülejäänud mandlimassi võib kasutada kookide küpsetamiseks, aga milline kook minu mandlipiima ülejääkidest tuli, sellest juba järgmine kord. Valmis kujul mandlipiima leiab ka suurematest poodidest ja ökopoodide valikust.
Chia puding apelsiniga
500 ml mandlipiima
2,5 dl chia seemneid
4 sl vahtrasiirupit
2 tl mandli ekstrakti
kaneeli
2 apelsini
Sega chia seemned piima hulka, lisa vahtrasiirup ja mandli ekstrakti. Lase segul külmkapis pool tundi paisuda.
Fileeri apelsinid. Lao apelsinid ja puding kihiti magustoidu kaussidesse, raputa peale kaneeli.
Kaunist kevade edenemist ja pakatavat elujõudu!